Uuden toimitilan tupaantulijaiset, syyskokous ja kuukausitapaaminen 21.11.2016

Järjestämme TUPAANTULIAISET uusissa toimitiloissamme osoitteessa Väinämöisentie 2 A, Lahti ma 21.11. klo 15 alkaen. Niin jäsenemme kuin muutkin sukututkimuksesta ja historiasta kiinnostuneet, tervetuloa paikan päälle tutustumaan tiloihimme, toimintaamme ja laajaan kirjastoomme! Paikan päällä tavattavissa on myös Suomen Sukututkimusseuran järjestöpäällikkö Joonas Jylhä. Pikkujouluaikaa kun jo eletään, tarjolla on glögiä ja joulutorttuja. Luvassa ovat myös arpajaiset.

Klo 17.30 alkaen samoissa tiloissa on yhdistyksemme syyskokous. Sen jälkeen Hannu Korhonen kertoo Vanhan Rautalammin Korhosten sukuseurasta, sen sukulehdestä Vanhasta Tuomaksesta ja kesällä 2016 ilmestyvästä sukukirjasta. Sukukirja käsittelee aikaa 1550 – 1750 ja sen lähteinä ovat olleet ensisijaisesti voudin- ja läänintilit. Kirjan kuvituksena on käytetty alkuperäisdokumentteja: maakirjoja ja henkikirjoja. Luennoitsija on sukulehtikilpailussa palkitun Vanhan Tuomaksen toimitussihteeri.

Kuva

Puheejohtaja Katri Karkinen puhumassa.

Kuva

Kuvassa avajaisyleisöä.

Julkaisija: Matti Jaakkola – 15.11.2016

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *