Lahden seudun sukututkijat ry


Siirry jäsensivuille tästä

viimeisimpiä uutisia

Uutiset ryhmiteltynä

Sisään ja uloskirjautuminen
(vain toimihenkilöille)

Hyvää äitienpäivää! Runsas ohjelmatarjonta myös viikolla 19 (ma 9. – su 15.5.2022)

Kuva: tuntemattoman rouvan valokuva isänpuoleisten isotätieni jäämistöstä. Kuvan takana leima: Valok. J. M. Eriksson os. Halssila Puh. Jyväskylä 6662. -Riitta

Maanantaina 9.5.2022 jäsenillämme on mahdollisuus seurata etäyhteydellä Vantaan Seudun Sukututkijat ry:n klo 17 alkaen järjestämää Maria-Liisa Kallion esitelmää aiheesta Isovanhempieni Kyösti ja Kaisa Kallion 36-vuotinen kirjeenvaihto.

Maanantaina 9.5.2022 klo 18 alkaen Juha Vuorelan/Tmi Juhan Suku verkkoluennon aiheena ovat puustellit eli virkatalot.

Tiistain 10.5.2022 DNA-illassa toimitilamme ovet osoitteessa Väinämöisentie 2 A, Lahti, avautuvat klo 16.30 geneettisen sukututkimuksen neuvontaa ja Paavo Kuisma pitää esityksen aiheesta BigY700 ja YFull klo 18 alkaen. Sitä voi seurata myös etäyhteydellä.

Tiistaina 10.5.2022 hyvinkääläiset ja sen lähiseudulta olevat jäsenemme tapaavat Hyvinkään kaupunginkirjastossa (Torikatu 5, Hyvinkää) klo 17 alkaen. Kartoitetaan yhteisiä tutkimus- ja kiinnostuksen kohteita sekä jutellaan Genistä. Myös DNA-iltamme esitystä voi seurata.

Keskiviikkona 11.5.2022 klo 18 alkaen jäsentapaamisessamme verkossa keskustelun aiheena ovat sukujen puutarhat ja huonekasvit. Mitä muistoja jäsenillämme niistä on? Vetäjänä toimii hallituksemme jäsen, floristiksikin kouluttautunut Päivi Valtonen.

Perjantaina 13.5.2022 Päijät-Hämeen talonhaltijaluettelohankkeen pitäjäkohtaisten ryhmien vetäjät kokoontuvat etäyhteydellä klo 10. Zoom-kutsulinkki lähetetään heille ennen palaveria.

Lauantaina 14.5.2022 klo 10 alkaen järjestämme Tutkimusmatkailijoita eilen ja tänään -teemapäivän verkossa. FT Seija Niemen aiheena on Mäntsälässä Nummisten Alikartanossa (Frugård) lapsuutensa viettänyt naparetkeilijä, geologi, mineralogi Adolf Nordenskiöld ja Ilmatieteen laitoksen FINNARP-operaatioiden päällikkö Mika Kalakoski kertoo Suomen Etelämanner-tutkimusohjelman hankkeista ja kenttätöistä.

Sunnuntaina 15.5.2022 teemme kimppakyydein retken Mäntsälän Nummisiin, missä tutustumme opastetusti Alikartanoon eli Frugårdiin ja käymme silmäilemässä myös Nummisten kylän muita kiinnostavia historiallisia kohteita. Tästä näet tarkemmin päivän ohjelman ja aikataulun: Retki Mäntsälän Nummisten Alikartanoon – Lahden seudun sukututkijat ry Alikartanon museon pääsymaksu, joka sisältää opastuksen, on 3,50 €/hlö, museokortilla 0 €.

Kaikkiin tapahtumiimme ilmoittaudutaan tästä: Ilmoittautuminen tapahtumiin (lahdenseudunsukututkijat.com)

Tällä viikolla olemme julkistaneet seuraavia uusia tapahtumia:

Sunnuntaina 14.8.2022 järjestämme yhdessä Hausjärvi-Seuran kanssa sukututkimusiltapäivän kotiseututalo Koskelassa. Lisätietoja tästä: Sukututkimusiltapäivä Hausjärvellä – Lahden seudun sukututkijat ry

Maanantaina 22.8.2022 Lahden museoiden projektitutkija Tiina Rekola kertoo verkossa Päijät-Hämeen rakennetun kulttuuriympäristön selvityksen päivitys- ja täydennysprojektista. Lisätietoja tästä: Esitelmäilta verkossa: Tiina Rekola: Päijät-Hämeen rakennetun kulttuuriympäristön selvityksen päivitys- ja täydennysprojekti – Lahden seudun sukututkijat ry

Sukuni salat -ohjelmastakin tuttua Juha Vuorelaa/Tmi Juhan Suku kuulemme syksyllä maanantailuentojen lisäksi myös neljänä torstai-iltana seuraavista aiheista:

29.09.2022 Pelastuslaitosten vaiheita Esitelmäilta verkossa:Juha Vuorela: Pelastuslaitosten vaiheita – Lahden seudun sukututkijat ry

06.10.2022 Kunnallishallinnon vuosisata Esitelmäilta verkossa: Juha Vuorela: Kunnallishallinnon vuosisata – Lahden seudun sukututkijat ry

20.10.2022 Kulkuväylät maalla ja merellä Esitelmäilta verkossa: Juha Vuorela: Kulkuväylät maalla ja merellä – Lahden seudun sukututkijat ry

01.12.2022 Maakauppiaista kauppakeskuksiin Esitelmäilta verkossa: Juha Vuorela: Maakauppiaista kauppakeskuksiin – Lahden seudun sukututkijat ry

Näihinkin tapahtumiin voi jo ilmoittautua tästä: Ilmoittautuminen tapahtumiin (lahdenseudunsukututkijat.com)

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.