Lahden seudun sukututkijat ry


Kirjaudu ja siirry jäsensivuille tästä

Tulevia tapahtumia

voit katsoa avatun Tapahtumakalenterin Tapahtumat-näkymästä:


VIIMEISIMPIÄ UUTISIA

Uutiset ryhmiteltynä

Sisään ja uloskirjautuminen
(vain toimihenkilöille)

Tervetuloa viikon 7 (12 – 18.2.2024) tapahtumiimme!

Maanantaina, 12.2. klo 18 – 19.30
Maanantailuento verkossa: Puumerkit ja kirjoitustaidon tulo ja opetus

Tällä Juha Vuorelan/Tmi Juhan Suku maanantailuennolla perehdymme kirjoitustaidon historiaan sekä kielten opetukseen Suomessa.

Jäsenemme, ilmoittaudu tapahtumaan viimeistään edellisenä päivänä tästä: https://lahdenseudunsukututkijat.com/wordpress/tapahtumakalenteri/

Teams-kutsulinkki lähetetään ilmoittautuneille jäsenillemme ryhmäsähköpostilla ennen tapahtumaa. Tallenne siitä on katsottavissa verkkosivujemme jäsensivuilla neljä viikkoa esityksen jälkeen.

Tiistaina, 13.2. klo 18 – 19.30
DNA-ilta verkossa: NPE – yllätys, pettymys ja mahdollisuus

Sukututkimuskouluttaja, FM Ari Kolehmainen luennoitsijana. Aikaa varattuna myös kysymyksille ja keskustelulle. Esitys tallennetaan ja voit katsoa sen myöhemmin verkkosivujemme salasanalla suojatuilla jäsensivuilla aiempien iltojen tavoin. Jäsenemme, ilmoittaudu tästä, niin lähetämme sinulle Zoom-kutsulinkin ryhmäsähköpostilla ennen tapahtumaa: https://lahdenseudunsukututkijat.com/wordpress/tapahtumakalenteri/

Torstaina, 15.2. klo 18 – 20
Jäsentapaaminen toimitiloissamme – Kun mitään ei löydy?!

Kaksi Mariaa istui samassa vankilassa. Molemmat tuomittiin tapoista kuolemaan. Miten nämä mysteerit selvisivät – siitä jäsentapaamisessamme kertovat Maaret Räsänen ja Tarja Piitulainen.

Suuri osa ajasta on taas varattu keskustelulle ja kuulumisten vaihtoon toisten sukututkijoiden kanssa. Voit ilmoittautua mukaan tästä: https://lahdenseudunsukututkijat.com/wordpress/tapahtumakalenteri/

Lauantaina, 17.2. klo 13 – 15
Kolehmaisen ja Markkasten sukuseuran webinaari – Kanasten juurilla: savolaisen sukunimistön myyttejä murtamassa.

Savolaista sukunimistöä on vanhassa tutkimuksessa pidetty hyvin pysyvänä. Sukujen alkuvaiheiden asiakirjatutkimukset yhdistettynä isälinjaisiin DNA-tuloksiin ovat kuitenkin osoittaneet, että savolainen sukunimistö oli erittäin eläväistä ja nimien vaihtuminen keskiajalla ja uuden ajan alussa oli yleistä. Webinaarissa esitellään taustaa savolaisen sukunimistön synnylle ja pureudutaan Kantanen-nimisiin sukuihin, joista kaksi suurinta päähaaraa ( Keski-Suomi ja Kainuu) polveutuvat nimenvaihdoksen kautta Joroisten Kolmankylän Kolehmaisista. Webinaarissa esitellään myös muuta alkuperää olevia Kanasen nimeä kantavia sukuja. Kouluttajina Ari Kolehmainen ja Jere Markkanen.

Webinaari on avoin yhdistyksemme jäsenille. Ilmoittaudu mukaan viimeistään edellisenä päivänä tästä: https://lahdenseudunsukututkijat.com/wordpress/tapahtumakalenteri/

Sunnuntaina, 18.2. klo 10.30 – 13.30
Hausjärven sukututkimuspiiri

Hausjärven sukututkimuspiiri kokoontuu Hausjärven kunnanviraston kahviossa, jonne käynti on viraston alapihalta, Tammitie 1, Oitti. Tapaamiseen voit ilmoittautua:
https://lahdenseudunsukututkijat.com/wordpress/tapahtumakalenteri/