Lahden seudun sukututkijat ry


Kirjaudu ja siirry jäsensivuille tästä

Tulevia tapahtumia

voit katsoa avatun Tapahtumakalenterin Tapahtumat-näkymästä:


VIIMEISIMPIÄ UUTISIA

Uutiset ryhmiteltynä

Sisään ja uloskirjautuminen
(vain toimihenkilöille)

Tervetuloa viikon 9 (26.2.-3.3.2024) tapahtumiimme!

Jäsenemme, muistathan myös maksaa tällä viikolla jäsenmaksusi, mikäli et ole sitä jo hoitanut. Eräpäivä on 29.2.2024 ja maksuohjeet löytyvät jäsentiedotteestamme.

Maanantaina 26.2.2024
Maanantailuento verkossa: Seilin saarelta turvattomiin lapsiin – sairaiden ja vammaisten kohtelusta klo 18:00 – 19:30.

Tämän Juha Vuorelan/Tmi Juhan Suku maanantailuennon aiheena on Seilin saari ja sairaiden sekä vammaisten kohtelu. Mistä syistä Seilin saaren sairaala perustettiin ja millaisin perustein sinne otettiin potilaita – entä miten vammaisia on kohdeltu eri aikoina?

Jäsenemme, ilmoittaudu tapahtumaan viimeistään edellisenä päivänä tästä: https://lahdenseudunsukututkijat.com/ilmoittautuminen/ilmlomake.php?julk=1 

Teams-kutsulinkki lähetetään ilmoittautuneille jäsenillemme ryhmäsähköpostilla yhtä aikaa ennen tapahtumaa. Tallenne siitä on katsottavissa verkkosivujemme jäsensivuilla neljä viikkoa esityksen jälkeen.

Tiistaina 27.2.2024

Yhteistyöluento verkossa – Talvi– ja jatkosodan henkilöhistorialliset lähteet klo 16:30-18. Salon seudun sukututkijat ry:n järjestämä yhteistyöluento verkossa. Luennoitsijana Vesa Hänninen, joka on ollut aiemmin Salon seudun sukututkijoiden puheenjohtaja. Ilmoittautuminen tästä: https://lahdenseudunsukututkijat.com/ilmoittautuminen/ilmlomake.php?julk=1

Vanhat käsialat asiakirjoissa -verkkokoulutus klo 18-19:30 Turun Seudun Sukututkijat ry:n kanssa yhteistyössä. Kouluttajana toimii FT Veli-Pekka Toropainen. Luennot tallennetaan ja linkki tallenteeseen lähetetään mukana oleville yhdistyksille pian luennon jälkeen. Tallenne on katsottavissa ainakin 2 viikkoa.
Ilmoittautuminen tästä: https://lahdenseudunsukututkijat.com/ilmoittautuminen/ilmlomake.php?julk=1

Perjantaina 1.3.2024
Sukututkimusneuvontaa etänä, neuvojana Päivi Valtonen. Neuvontaan ilmoittaudutaan etukäteen viimeistään tiistaina, jotta neuvoja voi ottaa yhteyttä ja sopia tarkemman ajan. Ilmoittaudu tästä: https://lahdenseudunsukututkijat.com/ilmoittautuminen/ilmlomake.php?julk=1

Lauantaina 2.3.2024
Verkkokoulutus – Vanhaa asiakirjasanastoa klo 10-14. Järjestämme kolmena lauantaina verkkokurssin vanhan asiakirjasanaston lukemiseen ja tulkitsemiseen. Kurssipäivät ovat 2.3., 13.4. ja 18.5.2024. Kurssilla käsiteltäviä aineistokokonaisuuksia ovat esim. perukirjat, tuomiokirjat, voudintilit ja läänintilit.

Jokaiseen kertaan kuuluu eri asiakirjojen rakennetta, josta selviää toistuva sanasto. Käydään läpi kaikkein tärkeimmät kohdat asiakirjoista ja lisäksi sanastoa, joka on tavallista esimerkiksi tuomiokirjojen eri aiheita käsittelevissä jutuissa. Lisäksi erillisiä sanoja niin, että niitä voi harjoitella tunnistamaan myös luentojen jälkeen. Opetellaan myös fraaseja, jotka toistuvat asiakirjoissa, jotta löytää helpommin haluamansa.

Opettajana toimii FT Veli Pekka Toropainen.

Jäsenemme, ilmoittaudu tästä viimeistään edellisenä päivänä, niin sinulle lähetetään tapahtuman kutsulinkki ryhmäsähköpostilla ennen tapahtumaa: https://lahdenseudunsukututkijat.com/ilmoittautuminen/ilmlomake.php?julk=1

Hollolan tuomiokunnan renovoidut tuomiokirjat – III KO a:2 Varsinaisten asioiden pöytäkirjat, Talvikäräjät 1833-1833, jakso 393; Kansallisarkisto: https://astia.narc.fi/uusiastia/viewer/?fileId=5447253077&aineistoId=603978296 / Viitattu 25.2.2024