Viime viikolla oli monta hyvää verkkotapahtumaa. Juha Vuorelan maanantailuennon lisäksi meillä oli tiistaina V-P Toropaisen Vanhat käsialat asiakirjoissa -verkkokoulutus ja yhteistyöluento Talvi– ja jatkosodan henkilöhistoriallisista lähteistä, minkä piti Vesa Hänninen Salon seudun sukututkijoista.
Edellisten lisäksi lauantaina oli vielä Veli Pekka Toropaisen pitämä erinomainen verkkokoulutus vanhojen asiakirjojen sanastoon ja rakenteisiin. Tämä oli ensimmäinen kolmesta koulutuskerrasta ja aiheena oli perukirjat ja kartat. Luento oli kattava tietopaketti niin sanaston kuin asiakirjojen rakenteenkin suhteen ja avasi hienosti sitä, miten nämä lähteet antavat meille myös näkymää entisaikojen elinympäristöön ja oloihin. Verkkokoulutuksen tallenne ja esityskalvot ovat nyt jäsentemme katsottavissa jäsensivujemme kautta.
Maanantailuennon ja Vanhat käsialat asiakirjoissa -koulutuksen tallenteet ovat jäsensivujemme kautta katsottavissa muutaman viikon ajan. Vesa Hännisen etäluennon tallenne on saatavilla vain Salon seudun sukututkijoiden jäsenille heidän kotisivuillaan https://www.sssry.fi/index.htm.
