Tore Blomquistin arkisto Lahden seudun sukututkijoille

Tänään 20.02.2017 kuukausitapaamisen alussa Kirsti Sahrakorpi kertoi Tore Blomqvistin arkistosta. Tore Blomqvist (1910 – 2004) oli valtakunnallisestikin tunnettu ja arvostettu sukututkija ja hänen erikoisalaansa olivat Suuren Pohjansodan jälkeen Suomeen siirretyt ruotsalaissotilaat.

Hänen perikuntansa luovutti Toren arkiston Lahden seudun sukututkijoille ja nyt se on Kirstin toimesta järjestetty ja luetteloitu. Arkistoluettelo tulee lähiaikoina yhdistyksemme verkkosivuille ja arkisto on vapaasti käytettävissä yhdistyksemme tiloissa, arkistoluettelo ja mikrofilmirullien luettelo ovat myös FB-sivujemme tiedostoissa.

Tore Blomqvistin artikkelisarja Suuren Pohjansodan jälkeen Suomeen siirretyistä ruotsalaissotilaista ilmestyi yhdistyksemme Sukuset-lehdessä ja sitä myydään yhtenä niteenä hintaan 20 eur.

../kuvat/Kirsti Sahrakorpi.jpg

Kuvassa Kirsti Sahrakorpi kertoo arkiston järjestämisestä.

Julkaisija: Erkki Kiuru – 20.02.2017

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *