Sisään ja uloskirjautuminen (vain toimihenkilöille)
Kartanoita ja kapinaa -retkellä Mäntsälässä
Kartanoita ja kapinaa -retkellemme ilmoittautui 26 henkilöä. Erinomainen oppaamme Marjut Jokinen Kartanomatkat Oy:stä tutustutti meidät perjantaina 07.09.2018 seikkaperäisesti niin Mäntsälän kunnan historiaan kuin nykypäivään.
Ensimmäiset käyntikohteemme olivat vuoden 1932 Mäntsälän kapinaan liittyvät Mäntsälän entinen suojeluskunta-, nykyinen seurojentalo ja Ohkolan työväentalon kivijalka. Sen jälkeen lounastimme Sälinkään kartanossa ja tutustuimme mm. maatalous- ja puutarhaoppilaitoksena toimivaan Saaren kartanoon. Retkikohteiden välillä tutustuttiin bussista käsin myös Hirvihaaran kartanoon ja Mäntsälän kirkonseutuun. Lopuksi raotettiin vielä kukkaroiden nyörejä Tuottajatori Kotipiirissä.
Mäntsälän seurojentalon, entisen suojeluskuntatalon juhlasalissa
Mäntsälän seurojentalon, entisen suojeluskuntatalon juhlasali
Sihteerimme Riitta Kokko-Parikka Mäntsälän seurojentalon, entisen suojeluskuntatalon rappusilla. Riitan isoisä Niilo Nihtilä oli Kärkölän suojeluskunnan päällikkönä mukana Mäntsälän kapinassa v. 1932.