Lahden seudun sukututkijat ry


Kirjaudu ja siirry jäsensivuille tästä

Tulevia tapahtumia

voit katsoa avatun Tapahtumakalenterin Tapahtumat-näkymästä:


VIIMEISIMPIÄ UUTISIA

Uutiset ryhmiteltynä

Sisään ja uloskirjautuminen
(vain toimihenkilöille)

Raimo Olkkonen in Memoriam

Toukokuussa saimme suruviestin: yksi yhdistyksemme perustajista on poissa. Raimo Olkkonen (1933-2024) oli mukana jo Lahden seudun sukututkijoiden perustamista valmistelleessa toimikunnassa loppuvuonna 1978. Yhdistyksemme perustamiskokous pidettiin 14.1.1979 ja hänet valittiin uuden yhdistyksen ensimmäiseen hallitukseen. Hänellä on ollut merkittävä rooli yhdistyksemme alkutaipaleella yhdistyksen toiminnan käynnistämisessä ja vakiinnuttamisessa hänen toimiessaan ensimmäisenä vuonna varapuheenjohtajana ja sen jälkeen hallituksen puheenjohtajana viisi vuotta 1980-1984. Puheenjohtajakautensa jälkeen hän jatkoi vielä hallituksen jäsenenä kaksi vuotta. Jäsenlehtemme Sukuset alkoi ilmestyä Raimo Olkkosen puheenjohtajakaudella vuonna 1983. Hän oli lehden toimituskunnassa vuosina 1989-1992. Yhdistyksemme täyttäessä 40 vuotta 2019 Raimo Olkkonen kutsuttiin ansaitusti yhdistyksemme kunniajäseneksi ja hänelle luovutettiin yhdistyksen standaari nro 37.

Yhdistys kunnioittaa pitkäaikaisen jäsenensä muistoa.

Raimo Olkkonen 1980-luvulla. Kuva Olkkosten perhealbumista.