Lahden seudun sukututkijat ry


Siirry jäsensivuille tästä

viimeisimpiä uutisia

Uutiset ryhmiteltynä

Sisään ja uloskirjautuminen
(vain toimihenkilöille)

Elokuun toisen viikon (ma 8.8. – su 14.8.2022) tapahtumat

Keskiviikon 10.8.2022 jäsentapaamisessa verkossa klo 18 alkaen keskustelemme yhdessä koulunkäyntiin liittyvistä muistoista. Minkälainen oli ensimmäinen koulupäiväsi? Onko aapisesi tai muita koulukirjojasi vielä tallessa? Kuinka kuljit koulumatkasi? Mitä muistoja sinulla on kouluruoasta, opettajista ja koulutovereistasi? Vieläkö koulusi on opetuskäytössä? Oletko käynyt luokkakokouksissa? Onko esivanhempiesi koulutodistuksia säilynyt? Ilmoittaudu mukaan keskustelemaan koulunkäyntiin liittyvistä muistoista viimeistään edellisenä iltana tästä: Ilmoittautuminen tapahtumiin (lahdenseudunsukututkijat.com). Saat ennen tapahtumaa sähköpostilla Zoom-kutsulinkin, jolla voit liittyä mukaan keskusteluun.

Sunnuntaina 14.8.2022 klo 15 – 18 järjestämme sukututkimustapahtuman Hausjärvellä Kotiseututalo Koskelassa (Hikiäntie 15, Hausjärvi) yhdessä Hausjärvi-Seuran kanssa. Ennen tapahtuman alkamista kannattaa tutustua ensin tien toisella puolella olevaan Hausjärvi-Seuran ylläpitämään Hausjärven kotiseutumuseoon sekä seuran Koskelassa järjestämään Lahden ja Tuusulan kansanopistoista kertovaan näyttelyyn. Hausjärvi-Seura ry (nettisivu.org) 5 €:n pääsymaksulla pääsee tutustumaan niihin molempiin. Autot voi pysäköidä museon viereisen Hausjärven kirkon (Hikiäntie 2, Hausjärvi) parkkipaikalle.

Sukututkimustapahtumassa Hausjärvi-Seura ja Lahden seudun sukututkijat ry esittäytyvät ja sukututkimuksen opettaja Päivi Valtonen kertoo sukututkimuksen aloittamisesta. Kotiseututalo Koskelan kahvilasta voi ostaa kahvia ja leivonnaisia. Hausjärveläisten sukujen tutkija tai aiheesta kiinnostunut aloittelija, tervetuloa mukaan! Huomioithan, että kotiseututalon Koskelan saliin mahtuu enintään 30 henkilöä. Ilmoittaudu mukaan tästä: Ilmoittautuminen tapahtumiin (lahdenseudunsukututkijat.com)

Hollolan kirkonseudun retkemme perjantaina 19.8.2022 lähestyy. Retki Hollolan kirkonseudulle – Lahden seudun sukututkijat ry Tutustumme opastetusti Hollolan keskiaikaiseen kirkkoon, kirkon ympärillä olevaan hautausmaahan sekä sen kupeessa vanhassa pitäjämakasiinissa sijaitsevaan esinemuseoon ja talomuseoalueeseen. Retki järjestetään, mikäli osallistujia on vähintään 10. Ilmoittaudu mukaan viimeistään sunnuntaina 14.8.2022 tästä: Ilmoittautuminen tapahtumiin (lahdenseudunsukututkijat.com).

Uutena retkenä olemme tällä viikolla julkistaneet retken Helsingin Töölöön perjantaina 16.9.2022. Tutustumme opastetusti Taidehalliin, Taidekoti Kirpilään, Reitzin kotimuseoon ja lounastamme kulttuuri- ja taiteilijaravintola Elitessä. Retki järjestetään, mikäli ilmoittautuneita on vähintään 10. Lisätietoja ja ilmoittautumiset tästä: Retki Helsingin Töölöön kohteina Taidehalli, Taidekoti Kirpilä, Reitzin kotimuseo ja ravintola Elite – Lahden seudun sukututkijat ry

Kotiseututalo Koskela Hausjärvellä kuvattuna 29.8.2021

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.